ARAZİ FİYATLARI DÜŞECEK

ARAZİ FİYATLARI DÜŞECEK
Yeni kent alanları oluşturulacak
''Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, ilgili belediyeye, inşaatı yapan firmaya büyük görevler düşüyor.''
 
Gayrimenkul Sektörünü değerlendiren Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Türkiye’de arazi fiyatlarının yüksek olması sebebiyle konutların da yüksek fiyatlarla satıldığını, ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın şehir dışına doğru yeni kent alanlarını ortaya çıkarması ile arazi fiyatlarının da düşeceğini belirti.
     
Demir, “Hükümetin başlattığı kentsel dönüşümü sonuna kadar destekliyorum. Dönüşüm sayesinde tüm Türkiye niteliksiz ve depreme dayanıksız konut stoğundan kurtulacak. Öte yandan yeni araziler ortaya çıkacak.” dedi.
 
Müteahhitlerin proje bedelinin % 40 ile % 70 arasında değişiklik gösteren oranlar ile hak sahibine pay vererek inşaat yapmak durumunda kaldığını anlatan Demir konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:
 
“Örneğin 100 daire yapılıyorsa, 70 dairesini toprak sahibine teslim ederek proje geliştiriyorlar. Dolayısıyla arazi, üstlenici firmaya uygun fiyatlarla gelmediği için mecburen konut satış fiyatları da bundan etkileniyor. Bu süreçte evi riskli alanda olan vatandaşlara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, ilgili belediyeye, inşaatı yapan firmaya büyük görevler düşüyor. Herkesin bu taşın altına elini uzatması gerekiyor.” ........mgdtv

Etiketler : Çevre ve Şehircilik Bakanlığı , Gayrimenkul , Hamit Demir , konut , Müteahhit

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman