Folkart’tan İzmir’e dev yatırım

Folkart’tan İzmir’e dev yatırım
Folkart Yapı, Narlıdere, Mavişehir, Paşalimanı ve Towers’ın da aralarında olduğu 350 milyon dolarlık yatırımlarının ardından Avrupa’nın en yüksek binasını yapmaya hazırlanıyor.
izmir’in önemli gayrimenkul yatırımcıları arasında yer alan Folkart Yapı, projeleri Folkart Narlıdere, Folkart Mavişehir, Folkart Paşalimanı ve Avrupa’nın beşinci en yüksek ikiz kuleleri Folkart Towers ile sektörün İzmir’deki en başarılı temsilcisi olarak görülüyor. Folkart Yapı’nın İzmir’in yeni kent merkezinde projesi Folkart Towers’ın inşaatında önemli bir yol kat edildi. İlk kulenin kaba inşaatı sona erdi ikinci kule ise hızla yükseliyor.
 
4 bin kişi yaşayacak
 
2011 yılı Nisan ayında başlayan inşaat, 2014 yılı Şubat ayında teslim aşamasına gelecek. Yaklaşık 10 bin kamyon hafriyat yapıldıktan sonra başlanan inşaat tamamlanana kadar yaklaşık 12 bin 500 ton çimento, 20 bin 500 ton demir, 130 bin m3 beton, 3 bin m2 cam kullanılarak Ege ekonomisine de önemli bir katkı sağlayacak. Bunun yanısıra 100’den fazla mühendis ve bin civarında işçi inşaat sürecinde projede yer aldı. Tamamlandığında Avrupa’nın en yüksek beşinci ikiz kuleleri olacak proje faaliyete geçtiğinde yaklaşık 4 bin kişinin çalışacağı ve yaşayacağı günde ortalama 2 bin kişinin girip çıkacağı dev bir kompleks olacak.
 
Avrupa’nın en büyüğü
 
Folkart Towers İzmir’de inşaat sektörüne bir çok yenilik getirdi. İnşaatta uygulanan yeniliklerin bazıları, İzmir’de değil Türkiye’de ve Avrupa’da bile ilk olma özelliğini taşıyor. Depreme karşı uluslararası benzer büyüklükteki çok az projede uygulanan ileri mühendislik hesaplama yöntemlerinden yararlanılan projede, özel derin temel baret kazıkları ile temel sistemi oluşturuldu. Ayrıca yapının belli bölgelerinde, depremde ve rüzgarda salınımları dengeleyen, uzayıp kısalabilen sismik dengeleyici, amortisör görevi gören özel kiriş elemanları kullanıldı. Folkart Narlıdere Evleri, Folkart Mavişehir, Folkart Towers, Folkart Paşa Limanı projeleriyle İzmir’e bugüne kadar 330 milyon dolarlık yatırım yapan Folkart Yapı, Avrupa’nın en yüksek binasını yapmaya hazırlanıyor. 250 milyon dolara mal olacağı öngörülen 75 katlı ve 358 metrelik projenin 2014 temeli atılacak. Ayrıca 2014 planları içerisinde 70 bin metrekarelik AVM de yer alıyor..... Kaynak: Star Gazete 
 

Etiketler : Folkart Yapı , Narlıdere , Mavişehir , Folkart Towers

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman