İnşaatta balon olmasaydı, evler fahiş fiyata satılırdı

İnşaatta balon olmasaydı, evler fahiş fiyata satılırdı
Nazmi Durbakayım, bir nebze balon olmasına karşın bunun konut satın alacaklar için sağlıklı olduğunu söyledi.
 
İstanbul’un en büyük projelerinden 5 bin konutluk Evora İstanbul’u Tuzla’da inşa eden Teknik Yapı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektöründe bir nebze balon olmasına karşın, bunun da konut satın alacaklar için sağlıklı olduğunu söyledi.
 
Holding Başkanı, “Çünkü inşaat sektöründe balon olmasa üretici konutu fahiş fiyatla satmayı planlayacak. Satın alanlar da kıyas yapamadan satın alacak. Nitekim 2005’te birçok müşteri iyi yerde olmayan konutlara epey para ödedi.” dedi. Her sektörde arzın fazla olmasının sağlıklı olduğunu belirten Durbakayım, sektörde bir gerileme, düşüş de beklemediğini kaydetti. Bu sebeple Evora İstanbul’un yanında İstanbul’da 5 yeni projeye daha başlayacaklarını açıklayan Durbakayım, bunları yakında tanıtacaklarını anlattı. Şirket ayrıca Fikirtepe’de 4 adada 4 bine yakın konut yapmak için kolları sıvadı. Halkalı’da bin 272 konutluk Metropark’ı satışa çıkarıp sadece bir ayda 500 konut satan şirketin bu projesinde de geriye kalan 500 konutun satışı devam ediyor. Teknikyapı, Dragos’ta da 500 konutluk projesinde teslimatı yıl sonunda gerçekleştirecek. Bunların yanında 20’ye yakın proje hakkında da inceleme çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Nazmi Durbakayım, şu an için gündemlerindeki en önemli projenin Evora İstanbul olduğunu aktardı.
 
TİCARETHANELER İÇİN İHALEYE ÇIKACAK
 
Teknikyapı, Evora İstanbul’un kaba inşaatını ve ince işlerinin yüzde 50’sini bitirdi. 300 dönüm arazide inşa edilen ve 45 dönümü yeşil alan olarak planlanan projede 5 bin 78 bağımsız bölüm bulunuyor. 20 bin kişinin yaşaması planlanan projede poliklinik ve okul gibi alanlar da yer alacak. 99 farklı ticarethane de cadde alışveriş merkezi konseptinde 78 farklı bloğun alt katlarında sıralanacak. Ticarethanelerin 19’unu metrekaresi 4 bin 375 lira ile 6 bin 988 lira arasında değişen fiyatlarla Teknikyapı önceki yıl satışa çıkarıp satmıştı. “12 Aralık’ta da ticari ünitelerin 2. Etabı Evora Cadde’yi satışa çıkaracağız. Açık artırma Emlak Konut GYO AŞ Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilecek.” diyen Durbakayım, büyüklükleri 64 ile 5 bin 765 metrekare arasında değişen 32 bağımsız ticari üniteyi satacaklarını açıkladı.
 
PİRAMİTLERİ 3,5 KEZ KAPLIYOR
 
Evora İstanbul projesinde 50 bin ton demir kullanıldı. Bu demirlerin ekvatorun etrafında 1,5 kez dönebildiğini söyleyen Durbakayım, projede kullanılan piramidin ise Mısır piramitlerini 3,5 kez kaplayabildiğini kaydetti. Piramitleri 25 kez sıvayabilecek harç kullanıldığını belirten Durbakayım, Evora İstanbul’da kullanılan asansörlerin ise hareket mesafesinin birleştirildiğinde 7 bin metreyi bulduğunu ifade etti.
ARİF BAYRAKTAR / ZAMAN

Etiketler : İstanbul , Evora İstanbu , Tuzla , Teknik Yapı , Nazmi Durbakayım , inşaat sektörü , konut

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman