Vazife malulü olanlara ev alırken büyük kolaylık

Vazife malulü olanlara ev alırken büyük kolaylık
Osman Özbolat , vazife malulü olan memurların ev almak istedikleri taktirde,  2013 yılı için 73,000 TL faizsiz kredi talep edebileceklerini belirtti..
 
İŞTE OSMAN ÖZBOLAT'IN O YAZISI:
 
Vazife malullüğü, bilinen malullük durumuna göre farklılık arz etmektedir. Malullük kavramı sigortalı çalışanlar için kullanılırken; vazife malullüğü kamu görevi ifa edenlerin (memurların), vazifelerini yaparken meydana gelen kazalar nedeniyle iş göremez hale gelme durumlarıdır. 
 
Kamu görevlisi iken vazife malulü olan sivil memur, polis, asker gibi kişilere veya onların hak sahiplerine sosyal devlet ilkesi gereği konut edindirme yolunda kolaylık sağlanmaktadır.
 
Bu çerçevede maluliyetine neden olan olayın türüne bakılmaksızın tüm vazife malulleri kapsam altına alınmıştır.
 
Bu kişilerden hayatını kaybedenler varsa onların hak sahipleri de bir defaya mahsus olmak üzere bu faizsiz kredi hakkından yararlanabilmektedirler. Hak sahipleri malul olan kişinin eşi, çocuğu, ana ve babasıdır. 
 
Şayet vazife malulü olan kişinin eşi vefat etmişse veya bir başkası ile evlenmişse, yetim aylığı alan çocuğuna o da yoksa ana veya babasına konut kredisi imkanı verilmektedir.
 
Krediyi kullanmak isteyenlerin öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan “Hak Sahipliği Belgesi” almaları ve bu belge ile birlikte bulundukları il veya ilçedeki Ziraat Bankası’na kredi ile ilgili talep dilekçesi, konuta ait tapu ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
 
Kredi kullanılacak konut ile ilgili olarak, tapunun en fazla bir yıl önce alınma şartı hariç başka koşul aranmamaktadır. Dolayısıyla istenilen ilde, istenilen muhitte konut alınması hususunda başvuru sahiplerini sınırlayıcı başka bir hüküm bulunmamaktadır.
 
Talep edenlere 2013 yılı için verilecek faizsiz kredi tutarı 73,000 TL olarak belirlenmiş olup, bu tutar her yıl TÜFE’de meydana gelen artış oranına göre güncellenecektir.
 
Kredinin geri ödenmesinde asgari bir tutar belirlenmemiş olup, talepte bulunan hak sahibinin maaşının 1/4’ü tutarında kesinti ile ödenen tutar tahsil edilmektedir. SAMANYOLU HABER

Etiketler : Kamu görevlisi , vazife malulü , faizsiz kredi , kredi

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman