Konuta yüzde 15 zam kapıda

Konuta yüzde 15 zam kapıda
Konuta yüzde 15 zam kapıdaOtomotiv sektörünün ardından konut sektöründen de zam sinyali geldi.
Konut sektöründe zam kapıda. CNBCe.com’a konuşan sektör temsilcileri kur ve enflasyondaki artışı yılın ilk çeyreğinde fiyatlara %10-15 oranında yansıtacaklarını kaydetti. Konut sektöründe doların artmasıyla inşaat girdilerinin artığını söyleyen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, “Yıl genelinde piyasadaki rekabete paralel, enflasyonun bir 5 puan üzerinde, yüzde 10-15 gibi bir artış olacağını düşünüyorum” dedi. Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş ise konut fiyatlarına ilişkin beklentisini şöyle dile getirdi; “Ekonomide yüzde 4’lerde bir büyüme beklentisi var. Böyle bir ekonomide fiyat artışı doğal olarak olur. Biz yılda 2 kere fiyat artışına gideriz. Biz önümüzdeki ay bir fiyat artışı projelerimizde yüzde 5-10 arasında bir fiyat artışı zaten düşünüyorduk.” 
 
Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da zaten gecikmiş olan fiyat artışlarının 1.çeyrekte yüzde 10-15 arasında görüleceğini kaydetti.  Sektör temsilcileri konut fiyatlarının bundan sonra düşüş göstermesini beklemediklerini belirterek, “Gücü olan şimdi ev alsın” tavsiyesinde bulundu.  Dumankaya, “Konut kredi faiz oranlarının hala artmadığı, yüzde 1 KDV olduğu bir dönemde ev alınabilir. İnsanlar bugünkü şartları bulamayacaklar” dedi. Varlıbaş, konut alma talebini erteleyecek bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, “Konut kredisi faizleri 9 ay evvelden daha yukarıda olsa da bunun yukarı gitme eğilimi oluşabilir. TL de değer kaybetmişken, ev almak için uygun zaman gibi görünüyor” diye konuştu.”

Etiketler : konut sektörü , Varyap CEO , Teknik Yapı Yönetim , Nazmi Durbakayım , Konut kredi faiz oranları , konut , 2014 , yüzde 1 KDV

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman