Finans Merkezi konut fiyatlarını patlattı

Finans Merkezi konut fiyatlarını patlattı
Ataşehir'de inşa edilen ve 2017'de tamamlanması beklenen İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesinde çalışmalar sürerken, emlakjet.com'un verileri Ataşehir ve civarındaki bölgelerdeki gayrimenkul fiyatlarında önemli artışlar olduğunu ortaya koydu. Verilere göre, projenin Ataşehir'de inşa edilmesi kararının alındığı 2009'dan bu yana, Batı Ataşehir ve Ümraniye Şerifali başta olmak üzere, Çekmeköy, Kartal, Pendik ve Kurtköy fiyatlarda en keskin artışların görüldüğü bölgeler olarak öne çıkıyor. Son 5 yılda Batı Ataşehir'deki gayrimenkul fiyatlarında yüzde 45'e varan artışlar görüldüğüne dikkat çeken emlakjet.com Genel Müdürü Okan Arı, "Kurtköy'de yüzde 30 olan bu oran, Çekmeköy ve Pendik'te 50'ye, Şerifali'de ise yüzde 70'e kadar çıkıyor. Kentsel dönüşümün de etkisi altında olan Kartal'da yüzde 120'ye ulaşan fiyat artışları görülüyor" dedi. 
 
BÖLGENİN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK 
2020'de Ataşehir'in İstanbul'un en lüks ve dinamik merkezi olarak gösterileceğine dikkat çeken Arı, şunları söyledi: "Anadolu Yakası'nın da çehresini önemli ölçüde değiştirecek İFM projesi ile birlikte bölgedeki iş otellerinin sayısı artacak. Sabiha Gökçen Havalimanı, daha fazla noktaya daha çok uçuşun yapıldığı hareketli bir nokta olacak. Bütün bunlarla birlikte, Gebze, Kocaeli, Yalova, Şile ve Ağva taraflarına doğru çok hızlı büyüyen bir İstanbul görüyor olacağız." 
 
ANADOLU'YA GÖÇ BAŞLAYACAK
2017'de Batı Ataşehir Barbaros'ta 1+1 daire fiyatlarının 700 bin TL'ye kadar çıkacağını öngördüklerini söyleyen Arı, "Aynı büyüklükte daireler Şerifali'de 300 bin, Kurtköy'de ise 350 bin TL'ye kadar alıcı bulacak. Küçükbakkalköy, İçerenköy, Yeni Sahra, Kayışdağı semtleri de kiraların en yüksek artış gösterdiği yerlerden olacak. Topkapı, Yenibosna, Maslak, Levent ve çevre bölgelerinden bu bölgelere göçler artacak" diye konuştu.
 

Etiketler : Ataşehir'in İstanbul , İstanbul Finans Merkezi , Çekmeköy , Kartal , Pendik ve Kurtköy fiyatlar

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman