Ev almadan önce psikolojinizi düşünün

Ev almadan önce psikolojinizi düşünün

Ev almadan önce psikolojinizi düşünün

           

Uzun yıllar kira ödeyenlerin istediği tek şey bir an önce kendi evlerine sahip olabilmek. Bu hayali gerçekleştirmek isteyenlerin çoğu çareyi banka kredilerinde buluyor. Maddi yük ve ipotek altına alınan uzun yılların insanların psikolojilerini bozabileceğine dikkat çeken uzmanlar, yağmurdan kaçarken doluya tutulmama hatırlatmasında bulunuyor.

 

 

Kirada oturan kişilerin her an ev  sahibi  tarafından çıkarılma  riski  ile  karşı  karşıya olduğunu düşündüğüne dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Etiler Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Evrensel, bu durumun kaygıyı yükselttiğini söyledi.

 

Maddi külfet ruh sağlığını etkiliyor!

Günümüzde ev sahibi olmanın maddi külfetler altına girmeyi gerektirdiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Alper Evrensel, bu külfetin  doğurduğu kaygıların olduğunu belirterek terazinin iki kefesine iki durumu koyan kişilerin tercihini daha çok ev almaktan yana kullandıklarını dile getirdi.

Psikiyatri Uzmanı Yrd.Doç. Dr. Alper Evrensel, ev almadan önce ince eleyip sık dokumak gerektiğini hatırlatarak ruh sağlığının bozulmaması için şu uyarılarda bulundu:

Ev alma kararını vermeden önce ruhsal olarak buna hazır olmak ve etraflıca konuyu analiz etmek gerekmektedir. Zira altına  girilen  maddi  yük  ve  ipotek  altına  alınan 10-15 yıllık zaman insanların psikolojilerini bozabiliyor.

 

 

Yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın!

 

Ev satışı ile ilgili piyasada sürekli çok cazip gibi görünen kampanyalar görülmektedir. Bu kampanyaların hedef kitlesi kirada oturmaktan bunalmış, sıkıntılı, kaygılı hatta depresyonda olan kişilerdir. Bu kişilerin karar verme becerileri önemli ölçüde bozulmuş olabilir. 

 

Kampanyanın büyüsü ani karar vermeye neden olabilir!

Kampanyanın büyüsüne kapılarak tezcanlı şekilde acele karar verilebilir. Ardından uzun  yıllar kredi ödeme, bu süreçte işsiz  kalma  endişesi  gibi  kaygılar ve sorunlar ortaya çıkabilir.  Kredinin  ödenememesi  nedeniyle  icraya  düşme, boşanma hatta intihar gibi çok olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilmektedir

 

Fazla cesaret telafisi zor hatalara neden olabilir!

 

İnsanların kampanyalar karşısında çok daha bilinçli ve dingin bir ruh hali ile hareket etmesi gerekmektedir. Eğer aşırı cesaretli bir ruh hali farkediyorlarsa mutlaka bir psikiyatriste   müracaat  etmelidirler.  Bu  ruh  halindeki  kişler  kendi  durumlarının  farkında  olmayabilirler.  Bu  durumda  ise  ev  almak  isteyen kişinin yakınları gerçeği daha net değerlendirebilir. 

 

Maddi imkân ve gerçeklerle bağdaşmayan bir adım atılma arefesinde olunduğu fark edilirse de devreye mutlaka psikiyatri hekimi girmelidir. Tedavi  sonrasında kişi daha ayakları yere sağlam basan şekilde davranacaktır.’ 

Etiketler : ev alma , imkan , olanak , psikoloji

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman